22 nowe piece ekologiczne i 6 przydomowych oczyszczalni
10 Czerwiec 2020
Aby poprawić jakość powietrza od 2017 roku w naszej gminie prowadzony jest program, dzięki któremu mieszkańcy mogą składać wnioski dofinansowania wymiany ogrzewania węglowego na proekologiczne w budynkach mieszkalnych.
Gmina Lidzbark podpisała kolejne umowy na dofinansowanie wymiany ogrzewania węglowego na proekologiczne. Wnioski na wymianę tradycyjnych „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła, można było składać do końca marca 2020r. Koniec pierwszego kwartału bieżącego roku to także termin składania wniosków o dotację celową na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.
- Ekologiczne palenisko w gospodarstwie domowym, czy też przydomowa oczyszczalnia to ogromny krok w przód, zbliżający mieszkańców Lidzbarka do poprawy naszego lokalnego, jak również globalnego klimatu. Zauważamy znaczną poprawę parametrów jakości powietrza takich jak np. PM10. Całorocznie monitorujemy współczynniki smogowe, można je obserwować za pomocą aplikacji Airly – mów Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.
Tegoroczna edycja programów promujących ekologię przyczyni się do wymiany 22 pieców z dofinansowaniem z budżetu Gminy Lidzbark w wysokości 66 tys. zł i budowy 6 przydomowych oczyszczalni z dofinansowaniem w wysokości 30 tys. zł.