Co słychać w naszych szkołach...
DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
W pochmurny piątkowy dzień 21 października uczniowie klasy 3c lidzbarskiego gimnazjum pod opieką Barbary Skuzy i Małgorzaty Wrzosek wyruszyli do miejsca pamięci narodowej znajdującego się w lidzbarskim lesie. Wyjście miało na celu przybliżenie uczniom losów lokalnych patriotów, którzy za pomoc powstańcom w trakcie II wojny światowej zostali rozstrzelani. Aby upamiętnić te wydarzenia, mieszkańcy Lidzbarka postawili pomnik w miejscu, w którym odnaleziono ciała pomordowanych. Gimnazjaliści uporządkowali pomnik, zapalili znicz i wysłuchali wojennej historii rodziny pani Barbary Skuzy. Młodzież dowiedziała się o zaangażowaniu ówczesnych mieszkańców okolic Lidzbarka w dostarczanie polskim żołnierzom pożywienia i o konsekwencjach, jakie ich spotkały za ten przejaw patriotyzmu.
2 listopada uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią odwiedzili grotę przy ulicy Garbuzy w Lidzbarku, gdzie oddali hołd Piotrowi Krajnikowi, byłemu mieszkańcowi Lidzbarka zamordowanemu przez NKWD. Zapalając znicze wspominali wszystkich pomordowanych jeńców obozów Starobielska, Ostaszkowa i Kozielska.
[av_gallery ids='20984,20985,20987,20988,20989' style='thumbnails' preview_size='portfolio' crop_big_preview_thumbnail='avia-gallery-big-crop-thumb' thumb_size='portfolio' columns='5' imagelink='lightbox' lazyload='avia_lazyload' av_uid='av-23uzrzj']
Lidzbarska licealistka najlepsza w województwie
Julia Chylińska z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku zdobyła I miejsce w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Muzeum Historyczne w Ełku Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. Moja mała ojczyzna i Zakon Krzyżacki. Uczennica drugiej klasy pod kierunkiem nauczycielki historii Iwony Jabłońskiej nakręciła film edukacyjny pt. Lenna lekcja historii. Produkcja Julii został wyróżniona w sposób szczególny spośród wszystkich prac laureatów, gdyż podczas uroczystego wręczenia nagród 28 października br. w Muzeum Historycznym w Ełku została wyświetlona gościom przybyłym na tę okazję.
[av_gallery ids='20914,20913,20912' style='thumbnails' preview_size='portfolio' crop_big_preview_thumbnail='avia-gallery-big-crop-thumb' thumb_size='portfolio' columns='5' imagelink='lightbox' lazyload='avia_lazyload' av_uid='av-1gbf373']
WDROŻENIE PROGRAMOWANIA W EDUKACJI - INNOWACJA PEDAGOGICZNA W GIMNAZJUM
W piątek, 28 października Dyrektor Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku Pan Janusz Ławicki oraz Pan Łukasz Ruczyński – nauczyciel informatyki wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Krajowe Biuro eTwinningu. Lidzbarskie gimnazjum z dniem 1 września 2016 roku przystąpiło do pilotażu związanego z wdrożeniem programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne oraz programy autorskie w szkołach. Gimnazjum przystąpiło do powyższej innowacji jako jedna z czterech szkół w naszym powiecie. Konferencja oraz późniejsze warsztaty dla nauczycieli informatyki miała charakter wspierający przy realizacji nauki programowania, która jest jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem pilotażu jest testowanie dostępnych rozwiązań wprowadzających nauczanie programowania do edukacji formalnej, w tym programów nauczania opartych na projekcie nowej podstawy programowej, rekomendowanie do powszechnego wdrożenia najskuteczniejszych metod i technik kształcenia i samokształcenia uczniów i nauczycieli oraz uruchomienie narzędzi wsparcia dla nauczycieli informatyki ułatwiających samokształcenie, kształcenie wzajemne oraz inne formy doskonalenia zawodowego.
[av_gallery ids='20915,20918,20919,20920,20921,20922,20923,20924' style='thumbnails' preview_size='portfolio' crop_big_preview_thumbnail='avia-gallery-big-crop-thumb' thumb_size='portfolio' columns='4' imagelink='lightbox' lazyload='avia_lazyload' av_uid='av-19iaxfz']
Gimnazjalistka laureatką wojewódzkiego konkursu historycznego
„Moja Mała Ojczyzna i Zakon Krzyżacki” to konkurs historyczny przeznaczony dla uczniów i nauczycieli województwa warmińsko- mazurskiego. Ogłoszono go w ubiegłym roku z okazji 550 rocznicy podpisania II Pokoju Toruńskiego między Królestwem Polskim a Zakonem Krzyżackim. Organizatorami byli: Warmińsko- Mazurski Urząd Marszałkowski , Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Muzeum Historyczne w Ełku.
Celem konkursu było przede wszystkim upamiętnienie wspomnianej rocznicy, kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Polski i regionu Warmii i Mazur oraz rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień uczniów.
Rywalizacja w ramach konkursu obejmowała nie tylko uczniów, ale także nauczycieli. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe, obejmujące, odpowiednio, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów. Ich zadanie polegało na przygotowaniu samodzielnego projektu multimedialnego mieszczącego się w tematyce konkursu. Prace nauczycieli miały z kolei postać autorskich scenariuszy zajęć lekcyjnych o tej samej tematyce.
W dniu 28 października w Ełku nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom. Kinga Nowińska, uczennica klasy II b Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów, zajęła II miejsce wśród gimnazjalistów. Otrzymała atrakcyjną nagrodę w postaci kamery. Opiekunem naszej laureatki jest Pani Anna Weitz-Skibicka.
[av_gallery ids='20925,20926,20927' style='thumbnails' preview_size='portfolio' crop_big_preview_thumbnail='avia-gallery-big-crop-thumb' thumb_size='portfolio' columns='5' imagelink='lightbox' lazyload='avia_lazyload' av_uid='av-rciu27']