Lidzbark.pl
Co słychać w naszych szkołach...

Co słychać w naszych szkołach...

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ,,ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCHW SP DŁUTOWO

Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pomysł jego ustanowienia w tym terminie wysunął prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego bowiem dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu wykonano wyroki śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość” – będących ostatnimi   ogólnopolskimi koordynatorami walki z nową okupacją sowiecką.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” podpisał 3 marca  2011 roku prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenia podjął prezydent Lech Kaczyński. Zgodnie z ustawą święto zostało uchwalone w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Tego właśnie dnia, 01.03.2019 roku, społeczność naszej szkoły zebrała się, by również oddać hołd i świadectwo pamięci dla bohaterstwa tych ludzi, którzy nie zważając  na własne zdrowie i życie, działali dla dobra wspólnego. W takcie uroczystego apelu uczniowie przedstawili genezę tego święta oraz potrzebę jego upamiętnienia. Dopełnieniem historii były wiersze recytowane przez uczniów i piosenki w wykonaniu szkolnego chóru. Całość to wartościowa lekcja historii przypominająca nam, iż wolność nie jest dana raz na zawsze i ciągle trzeba dbać, by mogły się nią cieszyć następne pokolenia.

Program obchodów został przygotowany przez uczniów klas: VI, VII, VIII, III gimnazjum, chór szkolny i chłopców z klas VA, VB , pod kierunkiem: p. Beaty Gajewskiej, p. Marzanny Nąć, p. Marii Przybysz – Giżyńskiej, p. Lidii Zastawnej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w SP Bryńsk

Po raz kolejny uczciliśmy obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Szkole Podstawowej w Bryńsku w tym dniu przedstawiono  montaż słowno-muzyczny poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia. „Żołnierze Wyklęci” tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Dzień ten jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za ich męstwo, postawę patriotyczną oraz przywiązanie do tradycji patriotycznych.

Przedstawiony montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów kl. VII pod kierunkiem Lidii Skolmowskiej oraz  chóru szkolnego – opiekun Marta Wiadrowska. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną pt. „Żołnierze Wyklęci” przygotowaną przez ucznia kl. VII – Pawła Klejnowskiego.

Bal nad bale w SP 1

W piątek 8 lutego w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się bal karnawałowy, na który niecierpliwe czekali wszyscy uczniowie klas I-III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w piękną salę balową. Wcześniej każda klasa na swoich zajęciach edukacyjnych wykonała przepiękne maski karnawałowe, które posłużyły do dekoracji sali.

Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w swoich ulubionych bohaterów ze znanych bajek i filmów. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, policjantów, piłkarzy i szkieletorów. Były oczywiście wróżki, księżniczki, czerwone kapturki i różne inne stwory i dziwadła. Niektórzy byli nie do poznania.

Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się – serdecznie dziękujemy!

Szafeczki dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dłutowie

W celu zapewnienia w szkole miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów, dyrektor szkoły, dzięki poczynionym staraniom, zakupił z zaoszczędzonych środków  budżetowych w ubiegłym roku szafeczki uczniowskie. Dzięki temu wszyscy uczniowie szkoły mają możliwość pozostawienia książek  na terenie placówki.

Uczniowie otrzymali jedną szafeczkę na parę. Szafeczki stanowią również piękny element dekoracyjny korytarza, a szkoła w pełni zrealizowała Rozporządzenie MEN z dnia 31października  2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach.

Historyczny sukces Szkoły Podstawowej w Dłutowie

Po raz pierwszy w 45-letniej działalności w obecnym budynku szkolnym Szkoła  Podstawowa w Dłutowie może poszczycić się wielkim osiągnięciem. W historii szkoły mieliśmy wielu laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, jednak nigdy nie było takiego sukcesu jak w tym roku. Do drugiego etapu (wojewódzkiego), dzięki pracy nauczycieli, uczniów, dbałości rodziców i dyrekcji szkoły, zakwalifikowało się pięcioro uczniów z czterech przedmiotów: język polski - Klaudia Sadowska
(opiekun pani Beata Gajewska), matematyka - Magdalena Sieńska (opiekun pani Grażyna Bońkowska), historia - Natalia Kacprzak
(opiekun pani Lidia Zastawna), geografia - Iza Szostek, Natalia Kacprzak (opiekun pani Irena Leszczewicz).

Jest to najlepszy wynik wśród szkół wiejskich na terenie naszej gminy i powiatu oraz ścisła czołówka wśród szkół wiejskich w województwie warmińsko - mazurskim.

Gratulacje dla nauczycieli i uczniów. Powodzenia i sukcesów na etapie wojewódzkim.

Szkoła Podstawowa w Dłutowie

Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Złożony w 2018 r. wniosek otrzymał akceptację zespołu powołanego przez Warminsko-Mazurskiego kuratora Oświaty.

Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Wysokość dotacji to 15 000 zł.

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej