Lidzbark.pl
Co słychać w naszych szkołach...

Co słychać w naszych szkołach...

SP Wapiersk na wycieczce w Warszawie

16 maja 2019 roku o godz. 6.00 klasy VI-VIII wraz ze swoimi opiekunami udały się na wycieczkę autokarową do Warszawy. Wąpiersk żegnał nas deszczem. Wszyscy odjeżdżali myśląc, że w Warszawie będzie tak samo. Jednak stolica przywitała nas piękną pogodą i mnóstwem atrakcji. W pierwszej kolejności udaliśmy się do kina na film pt. „Praziomek” który zawojował serca wszystkich wycieczkowiczów. Śmialiśmy się do łez z perypetii głównego bohatera. Później trochę zgłodniali, spożyliśmy w McDonald’s, który też był przez wszystkich oczekiwany. Najedzeni, po przybyciu przewodnika  - pana Igora, znaleźliśmy się na Wojskowych Powązkach, gdzie wśród ciszy i szumu drzew mogliśmy zobaczyć groby słynnych Polaków: K. Górskiego, K. Deyny, niektórych ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tych, którzy polegli za Ojczyznę w różnych powstaniach i wojnach. Nagrobki ludzi sceny, kultury, sztuki wywołały w nas wzruszenie, zadumę i żal, że już tych ludzi nie ma wśród nas. Z Powązek udaliśmy się na plac Piłsudskiego. Tam, przy grobie Nieznanego Żołnierza widzieliśmy odprawę wart i niedaleko pomnik Naczelnika Państwa oraz pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich. To były niezapomniane przeżycia. Potem był spacer po Krakowskim Przedmieściu. Wszyscy wtopili się w atmosferę Warszawy. Wszędzie ruch, gwar i wiele zabytków np. pałac prezydencki, liczne kościoły, drogie hotele, pomniki sławnych ludzi. Przy kolumnie Zygmunta była pamiątkowa fotografia oraz znalazł się wtedy czas na zakup pamiątek. Z pełnymi plecakami, ale pustymi kieszeniami udaliśmy się około 16.30 na Zamek Królewski. I tam przez słuchawki usłyszeliśmy wiele ciekawostek z historii tego miejsca, z historii naszej Ojczyzny. Ogrom złoceń, przepychu, mistrzostwa autorstwa Canaletta pozostał na długo w naszej pamięci.  Cieszymy się z tego, że na tej wycieczce mogliśmy się czegoś nauczyć, trochę zabawić, a także wzruszyć. Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego wsiedliśmy do autobusu i po około trzech godzinach wróciliśmy do Wąpierska. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom za wyjazd do Warszawy, panu dyrektorowi za umożliwienie nam tego wyjazdu, a firmie Tramp za bezpieczną jazdę oraz profesjonalnych przewodników i pilotów.

XXVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W OLECKU 2019 r.

Z wielką przyjemnością chcemy podzielić się z Państwem wrażeniami z kolejnego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, który w tym roku odbył się w Olecku. Dzięki życzliwości i hojności Rady Rodziców oraz opiekuna sklepiku szkolnego, reprezentacja  Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie mogła po raz szósty uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu. Z bracią sienkiewiczowską mieli zaszczyt spotkać się uczennice klasy szóstej – Katarzyna Kowalska i Zuzanna Ucińska oraz opiekunowie – Maria Przybysz-Giżyńska i Zbigniew Margalski.

Przypomnę, że pomysłodawcą Zlotów był śp. Antoni Cybulski, który 1992r. zaprosił na spotkanie do Oblęgorka delegacje z całej Polski uczniów i opiekunów szkół noszących im. Henryka Sienkiewicza. Teraz jego dzieło kontynuują  żona Anna oraz syn Maciej – obecny dyrektor muzeum w Oblęgorku.

 Na XXVII Zlot Szkół Sienkiewiczowskich przybyło do Olecka 37 delegacji . Zlot uroczyście rozpoczął burmistrz miasta w amfiteatrze nad jeziorem. Dyrekcja powitała wszystkich  i przedstawiła gości specjalnych p. Annę Dziewanowska – prawnuczkę pisarza, Annę i Macieja Cybulskich, lokalne władze oraz zlotowiczów „niezłomnych”, którzy co roku przybywają na zloty.

Szkoła w Olecku zorganizowała kilka konkursów,  w których brali udział także nasi uczniowie -   konkurs literacki  oraz plastyczny w trzech kategoriach wiekowych.  Z wielką dumą pragniemy poinformować, że uczennica dłutowskiej szkoły z klasy IV – Amelia Giżyńska otrzymała Nagrodę Specjalną Starosty Łukowa za wykonanie kart do gry w Piotrusia pt. „Pary sienkiewiczowskie”.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy,  a Amelii GRATULUJEMY!

Dyrekcja po wręczeniu nagród zwycięzcom konkursów poprosiła gości specjalnych o zabranie głosu. Państwo Cybulscy przedstawili krótko historie zlotów, a p. Anna Dziewanowska opowiedziała jak to jest być „sławną od urodzenia”. Aby tradycji stało się zadość, a cel zlotów został  zachowany, dyrekcja zaprosiła zlotowiczów na wieczór integracyjny do Dworku Mazurskiego. Tam czekał poczęstunek, muzyka, piękne pałacowe wnętrza i rozmowy nieskończone…

Sobotni poranek rozpoczęliśmy wycieczką do Augustowa. Tam zaproszono nas na starek SWOBODA – największy spośród śródlądowych statków  w Europie. Podążając szlakiem rejsu papieskiego, płynęliśmy Kanałem Augustowskim, przemierzając fragmenty rzeki Netta, J. Necko, J.Białe i J. Studziennicze.  Z ciekawością obserwowaliśmy przepłynięcie statku przez śluzę i podziwialiśmy zręczność  kapitana statku. Na wyspie zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Studzienniczej. Podczas rejsu zachwycaliśmy się pięknem Pojezierza Augustowskiego, obserwowaliśmy gatunki ptaków np. kormorany,  gągoły. Błyszcząca w słońcu woda, jej szum, zieleń Puszczy Augustowskiej skutecznie wpłynęła na poczucie relaksu i odprężenia zlotowiczów.

Po powrocie do Olecka przygotowano dla nas zagadkową i fascynującą grę terenową. Organizatorzy utworzyli grupy i rozdali mapki miasta z 9 punktami, które należało odnaleźć i wykonać czekające tam zadania. Emocje były ogromne. Z pewnością uczestnicy mogą powiedzieć, że dobrze znają  Olecko. Kiedy już dotarliśmy do punktu 9,  przywitał nas zapach grillowanych potraw i blask ogniska. Przy akompaniamencie gitarzysty integrowaliśmy się śpiewająco ;-)

Czas biegnie  i wszystko co piękne szybko się kończy. Ostatni dzień – niedziela. Zlotowicze zebrali się na mszy polowej, by podziękować za kolejny udany zlot i pomodlić się za rodzinę Sienkiewiczów. Podczas piknikowego spotkania p. Anna Cybulska podziękowała za wspaniale zorganizowany zlot w Olecku i poprosiła „byśmy byli wierni ideom sienkiewiczowskiego ducha bohaterstwa, męstwa, braterstwa i jedności”.

Biwak 34 Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” w SP Bryńsk

Harcerstwo to przygoda, która pozwala na odkrywanie świata, mocy przyjaźni i siły własnego charakteru. Odsłoni przed każdym możliwości bycia tym kim chce się być, próbowania bycia dorosłym i odpowiedzialnym. Pozwoli na zabawę z rówieśnikami i cieszenie się małymi i dużymi odkryciami.

W dniach 17-18 maja 2019 roku odbył się biwak 34 Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” w SP Bryńsk. Harcerski biwak to nie tylko planowe wycieczki i zajęcia, takie jak nauka szyfrowania i musztry. To przede wszystkim wspaniała atmosfera, zabawy, pląsy i śpiewy. Piosenki wprowadziły nas w klimat harcerstwa i braterstwa. Jak zwykle odbyła się wyprawa na pobliski cmentarz w wiosennej, wieczornej scenerii. Wieczór to kolejna niespodzianka - dwie osoby, pod gwiazdami, przy płomieniach palącego się ogniska złożyły Przyrzeczenie Harcerskie i dołączyły do grona harcerzy.

Czytanie do podusi w SP Bryńsk

Szkoła Podstawowa i Filia Biblioteczna w Bryńsku już po raz szósty zorganizowały noc z książką dla uczniów klas ,,0”–III: ,,Czytanie do podusi”. Odbyła  się ona w noc z 17 na  18 maja 2019 roku od godziny 20.00 do 8.00 rano. Celem akcji było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zachęcenie ich do częstego sięgania po literaturę  oraz ukazanie szkoły z innej, mniej oficjalnej strony. Opiekunkami dzieci były: Teresa Kowalkowska i Anna Wileńska – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz Renata Piotrowska – bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Bryńsku. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajek czytanych przez kolegów. Czas spędzony w szkole umilały im różne zabawy ruchowe oraz zagadki literackie. Ogromnym przeżyciem była możliwość  nocowania  w szkole, dla niektórych dzieci po raz pierwszy w życiu. Dla uczniów klas I–III była to kontynuacja tradycji i z radością wspominały noce spędzone w szkole w latach poprzednich. Ta noc pełna atrakcji i niespodzianek z pewnością była dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. Wspólne zabawy i czytanie lektury sprawiały im wyraźną radość. Rankiem nikt nie narzekał, nie był zmęczony. Odjeżdżając do domu umawiali się na kolejne spotkanie z książką za rok.

Uczniowie z SP 2 na wycieczce w Rumunii

W dniach 27-31.05.2019 roku młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku wzięła udział w wyjeździe do Rumunii w ramach projektu e-Tweening:  „ Developing  leadership and team skills through sport”.  Rozwijanie umiejętności lidera i pracy w grupie przez aktywność sportową było głównym tematem spotkania międzynarodowego młodzieży i nauczycieli z trzech krajów: Rumunii, Hiszpanii i Polski.  Koordynatorem projektu strony polskiej i kierownikiem wycieczki była pani Wiesława Smętkowska, opiekunem-pani Joanna Lemańska.  Uczestnikami wycieczki były uczennice klasy 3b (oddział dwujęzyczny): Karolina Budna, Zofia Jasionowska, Natalia Nisgorska, Maria Nowakowska i Aleksandra Paturalska oraz uczeń klasy 8a: Konrad Świtkowski. Młodzież przez cały rok szkolny przygotowywała się do wyjazdu tworząc prezentacje o swoich krajach, miastach, kulturze i sporcie. Nagrywała filmy o swoich szkołach oraz zaprojektowała własną dziedzinę sportu.

Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się w Rumunii. 27 maja grupa projektowa z Polski wylądowała w Bukareszcie, skąd powitana przez nauczycieli z Rumunii, przejechała autobusem szkolnym do miasteczka Drăgășani. Tam nastąpiło powitanie uczestników z rodzinami goszczącymi. Młodzież polska i rumuńska wcześniej zapoznała się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych a następnie spędziła ze sobą cztery dni wykonując wspólnie zadania projektowe.

Drugi dzień minął na wzajemnym poznawaniu się, pokonywaniu barier językowych i różnic kulturowych. Wszyscy posługiwali się w tym celu językiem angielskim doskonaląc swoje umiejętności mówienia. Uczniowie poznali szkołę, jej zaplecze sportowe, atrakcje i i archtekturę miejscowości i rozpoczęli pracę nad projektem. Mieli również okazję uczestniczyć w lekcjach z różnych przedmiotów. Młodzież rumuńska zaprezentowała wymyślony przez siebie sport, wyjaśniła zasady gry, punktację, sędziowanie. Miało to na celu pokazanie roli lidera i znaczenia współpracy w zespole.

Trzeciego dnia uczniowie pokazali wyniki swojej pracy. Gospodarze zaprezentowali część artystyczną: były tańce, wiersze i przemówienia. Drużyny z Polski i Hiszpanii zaprezentowały swoje kraje, miejsca zamieszkania, tradycje i narodowe święta…  To także dzień na konwersacje międzynarodowe, gry mające na celu wzajemne poznawanie się, pokonywanie nieśmiałości, szukanie wspólnych cech i różnic. Wieczorem wszyscy wspólnie bawili się na wieczorku rumuńskim, podziwiając  tradycyjne tańce tego kraju i ucząc się podstawowych kroków. W doskonałych nastrojach młodzież integrowała się przy rumuńskich rytmach oraz jedząc tradycyjne potrawy tego kraju.

Ostatni dzień to wycieczka po okolicach, zwiedzanie zabytków historycznych: Klasztor Hurezi,   przepiękna cerkiew pod wezwaniem św. Konstantyna oraz jego matki Heleny, warsztaty garncarstwa (Ceramica Pietraru) oraz przeprawa przez jaskinię. Po sytym obiedzie w wyśmienitych nastrojach uczestnicy wycieczki wrócili do Drăgășani, by spędzić ostatnią noc u gospodarzy.

31.05.2019 roku grupa projektowa z Polski wróciła do ojczyzny pełna wrażeń i wspaniałych wspomnień.  Następne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w październiku w Hiszpanii, zaś zakończenie projektu w maju przyszłego roku w Lidzbarku.

Wycieczka do Warszawy

15 maja 2019 roku klasy IV-V wraz z opiekunami udały się do Warszawy. Po przybyciu do stolicy pierwszym naszym miejscem zwiedzania było Muzeum Narodowe, gdzie czekała na nas pani przewodnik, która zapoznała nas z wybranymi elementami polskiej historii uwiecznionymi na obrazach Jana Matejki m.in. Bitwa pod Grunwaldem. Ta imponująca lekcja dydaktyczna zostanie na długo w naszej pamięci.Następnym punktem naszej wycieczki był stadion Legii Warszawa, który również zwiedziliśmy z panią przewodnik.  Zobaczyliśmy strefę sportową stadionu, trybuny oraz strefy pracy dla dziennikarzy. Mieliśmy okazję na własne oczy ujrzeć miejsce, w którym od lat tworzy się legenda polskiej piłki nożnej. Z tego wyjątkowego miejsca udaliśmy się na posiłek w McDonald’s. Ostatnim etapem naszego zwiedzania były historyczne place, Grób Nieznanego żołnierza oraz starówka, gdzie był także czas na kupienie pamiątek. Poprzez wszystkie te miejsca oprowadził nas przewodnik pan Igor. Wycieczka była  wyjątkowa i niezapomniana, za którą serdecznie wszystkim serdecznie dziękujemy. Zmęczeni i szczęśliwi po ponad trzech godzinach jazdy dotarliśmy do Wąpierska.

Uczniowie SP Bryńsk na Festiwalu Pieśni Maryjnych i Religijno–Patriotycznych w Górznie

24 maja 2019r. chór „Słowiczek”  ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku brał udział w Międzydekanalnym Festiwalu Pieśni Maryjnych i Religijno–Patriotycznych w Górznie. Reprezentantami szkoły byli również soliści, którzy przygotowywali się pod czujnym okiem nauczycielki muzyki Marty Wiadrowskiej. W przeglądzie brało udział 40 wykonawców. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

kategoria Szkoła Podstawowa kl. 1-3:

I miejsce – Natalia Pawelska

II miejsce – Weronika Klejnowska

kategoria do lat 13:

I miejsce – Paweł Klejnowski

kategoria powyżej lat 13:

III miejsce – Martyna Pawelska

kategoria zespoły powyżej 13 lat:

II miejsce – „SŁOWICZEK”

kategoria dorośli:

I miejsce – Marta Wiadrowska

GRAND PRIX festiwalu wyśpiewała jedna z najmłodszych uczestniczek - Natalia Pawelska w utworze „Maryjo śliczna Pani”.

Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzycznych!

XXI Gminny Turniej Piłki Nożnej w Wąpiersku

W dniu 22 maja 2019r. na boisku szkolnym w Wąpiersku odbył się XXI Gminny Turniej Piłki Nożnej. Do udziału w turnieju zgłosiło się 5 drużyn: SP Lidzbark 1, SP Lidzbark 2, SP Dłutowo, SP Bryńsk, NSP Wąpiersk. Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną wśród dzieci i młodzieży oraz integracja uczniów z terenu Gminy Lidzbark. Ideą turnieju było również krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad „fair play”. Turniej rozpoczął się o godz. 9.00, rozegrano w sumie 10 meczów systemem „każdy z każdym”. Najlepsza okazała się drużyna z SP Dłutowo, II miejsce przypadło drużynie z SP Lidzbark 1, III miejsce drużynie z SP Lidzbark 2. Najlepszym strzelcem okazał się Przemysław Kordalski z Dłutowa, który otrzymał puchar i tytuł „Króla strzelców”. Podczas turnieju wszyscy zawodnicy zostali poczęstowani bułkami oraz napojami chłodzącymi. Uroczystego wręczenia nagród: pucharów, dyplomów oraz piłek dokonał pan dyrektor Piotr Kościński. Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia pan Sebastian Nawrocki, któremu serdecznie dziękujemy. Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy i wielkiego ducha walki.

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej