Lidzbark.pl
Co słychać w naszych szkołach...

Co słychać w naszych szkołach...

SP KIEŁPINY – DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek, 4 października w Szkole Podstawowej im. Orła Białęgo w Kiełpinach odbył się IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przez cały dzień podczas przerw uczniowie mogli rozwiązywać zagadki związane z tabliczką mnożenia na szkolnym korytarzu. Na lekcjach zostały wyłonione komisje, które przeprowadziły egzamin na Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Wszyscy, którzy poprawnie rozwiązali zagadki otrzymali pamiątkowe naklejki, a osoby które poprawnie rozwiązały tekst, legitymacje „Ekspertów Tabliczki Mnożenia”. Zachęcamy do ćwiczenia tabliczki mnożenia na stronach internetowych oraz „tradycyjnie” przez zadawanie pytań.

„DRZEWO DLA KLIMATU" w SP 1

4 października uczniowie klasy 5 c Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku wraz z opiekunami: panem Mariuszem Topolewskim oraz panią Donatą Majewską -Torbą we współpracy z panem Arkadiuszem Abramowskim z Welskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział w 17 edycji programu ŚWIĘTO DRZEWA KLUBU GAJA. Celem programu jest aktywizacja Polaków do podejmowania lokalnych akcji sadzenia i ochrony drzew. Akcja „Drzewo dla klimatu" niesie przesłanie ochrony naturalnego środowiska i zachowania różnorodności biologicznej.

W ramach realizacji programu uczniowie posadzili 15 siewek sosny zwyczajnej nieopodal krzyża upamiętniającego miejsce pochówku mieszkańców Lidzbarka, zmarłych na skutek dżumy. Siewki zostały wpisane do licznika posadzonych drzew na stronie Klubu Gaja.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję sadzenia lasu. Drzewa produkują tlen, oczyszczają powietrze, stanowią miejsce schronienia wielu zwierząt oraz przeciwdziałają zmianom klimatu. Każdy z nas może mieć udział w ochronie ojczystej bioróżnorodności. 

Serdecznie dziękujemy Panu Arkadiuszowi Abramowskiemu za pomoc w odnalezieniu odpowiedniego terenu dla naszych sosen oraz  instruktaż sadzenia lasu.

SP KIEŁPINY – PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Dzień 7 października był kolejnym wyjątkowym dniem w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach, ponieważ odbyła się uroczystość pasowania Pierwszoklasistów na ucznia. Uczniowie klasy pierwszej przybyli do szkoły ze swoimi gośćmi: rodzicami, dziadkami i rodzeństwem. W uroczystości uczestniczyli również: pani Danuta Ciesielska prezes Stowarzyszenia Opoka oraz ks. kanonik Sylwester Ćwikliński. Dzieci pięknie zaprezentowały się podczas programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem wychowawcy klasy, pani Natalii Żurek. Następnie przystąpiono do ślubowania. W jego trakcie uczniowie z wielką powagą obiecali, że będą przynosić chlubę rodzicom, nauczycielom, szkole i ojczyźnie, że będą dobrymi kolegami i pilnymi uczniami. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pani dyrektor Gabriela Marcinkowska poprzez dotknięcie czerwonym ołówkiem ramienia każdego dziecka „zamieniała Go” w prawdziwego ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i znaczki oraz rożki obfitości. Przedstawiciele Samorządu uczniowskiego także przywitali uczniów klasy pierwszej w naszej szkole i podarowali Im zakładki do książek. Na zakończenie wystąpił ksiądz Proboszcz, który złożył uczniom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczył upominki. Po oficjalnej części uroczystości, dzięki zaangażowaniu rodziców, po pasowaniu czekał na gości i dzieci poczęstunek. Wydarzenie odbyło się w podniosłym, ale jednocześnie bardzo radosnym nastroju.

Najlepsi w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej - SP 1

25 września na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Dłutowie został rozegrany Powiatowy Turniej w Piłce Nożnej 6-osobowej chłopców rocznik 2005-2006 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju wzięło udział 7 szkół z powiatu działdowskiego: SP Dłutowo, SP Rybno, SP nr 4 Działdowo, SP Ruszkowo, SP Narzym, SP nr 2 Lidzbark oraz SP nr 1 Lidzbark.

Drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, grając w grupie A, najpierw zremisowała z SP nr 4 Działdowo 1:1 (gol: Lasecki), a następnie pokonała SP Narzym 3:0 (gole: Karbowski, Leśniewski, Januszewski) oraz SP Ruszkowo 1:0 (gol: Nowiński).

W półfinale reprezentacja SP nr 1 Lidzbark pokonała SP nr 2 Lidzbark 2:0 (gole: Laskowski, Leśniewski) i  awansowała do finału. Ostatni mecz turnieju SP nr 1 Lidzbark to kolejne zwycięstwo z SP Rybno 1:0 po golu Leśniewskiego.

Zwycięstwo w tym turnieju daje prawo gry w rozgrywkach rejonowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

SP nr 1 Lidzbark wystąpiła w składzie: BIELIŃSKI DAMIAN, CICHOCKI ROBERT, JANUSZEWSKI IGOR, KARBOWSKI KRYSTIAN, KOWALKOWSKI IGOR, LASECKI ALBERT, LASKOWSKI PAWEŁ, LEŚNIEWSKI ADRIAN, NOWIŃSKI MIKOŁAJ, ZAWACKI MAKSYMILIAN. Trenerem drużyny jest MAREK KOCZOT.

„WARSZTATY PRZYRODNICZO-HISTORYCZNE – NARZYM 2019

W piątek 20 września czworo uczniów z klas V i VI Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku wraz z opiekunem panią Donatą Majewską -Torbą wyjechało na dwudniowe warsztaty, zorganizowane przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zespół Szkół w Narzymiu. W zajęciach wzięło udział 15 kilkuosobowych drużyn ze szkół powiatu działdowskiego.

W czasie zajęć uczniowie poznali historię Narzymia oraz okolic. W trakcie spotkania z mieszkańcami wsi Brodowo dzieciom zaprezentowano osobę Karola Małłka – mazurskiego działacza społecznego, folklorysty i nauczyciela nazywanego „Królem Mazur”. Odbyła się również wycieczka do Lasu Białuckiego – miejsca masowego mordu więźniów obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie. Uczestnicy warsztatów złożyli ofiarom hołd przy pomniku upamiętniającym zbrodnie z II wojny światowej.

Uczniowie mieli również okazję wybrać się do Nadleśnictwa Dwukoły, by poznać rezerwat przyrody „Dębowa Góra” wraz ze wszystkimi jego osobliwościami. Pracownicy Nadleśnictwa oprowadzili młodych przyrodników po nowopowstałej „Izbie pod Dębowym Liściem”, w której zaprezentowano warsztat pracy leśniczego w okresie międzywojennym oraz powojennym.

W sobotę z samego rana odbyło się spotkanie z ornitologiem, który pokazał uczniom, w jaki sposób prowadzić obserwacje ptaków. Dzięki panu Samuelowi dzieci poznały ciekawe opowieści o ptakach z całego świata. Zaproszony gość opowiedział o tajnikach swojej pracy, przedstawił zwyczaje ptasich przyjaciół oraz zwrócił uwagę na przykry zwyczaj polowania na żurawie i bociany w Libanie.

W trakcie warsztatów odbyło się również wieczorne świeczkowisko, przy którym zebrani śpiewali harcerskie piosenki. Były również projekcje filmów przyrodniczych i zajęcia rekreacyjne, takie jak na  przykład nauka tańca. Na zakończenie zorganizowano konkurs wiedzy zdobytej w trakcie warsztatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki w postaci książek.

 Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w ciekawych zajęciach i efektywnie spędzony czas.

Europejski Dzień Języków Obcych w SP Dłutowo

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. W naszej szkole tego dnia, uczniowie klasy VII rozwiesili w budynku szkoły plakaty z przysłowiami w języku angielskim.
W ten sposób chcieliśmy zachęcić uczniów młodszych do zabawy
i nakłonić do tego, aby główkowali, jak każde z przysłów brzmi
w języku polskim. Kilku uczniom udało się, za co zostali nagrodzeni na lekcjach języka angielskiego. "Practice makes perfect".

#SprzątaMY!!! - SP1

20 września  uczniowie klasy II b i VI a Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku wzięli udział w akcji SprzątaMY, zainaugurowanej przez parę prezydencką Andrzeja i Agatę Dudę. Akcja ta ma na celu zbieranie śmieci z terenów leśnych lasu i jest powiązana z akcją „Sprzątanie Świata”.

Od godziny 900 szóstoklasiści pod opieką pani Joanny Bilskiej - pracownika Nadleśnictwa Lidzbark, zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci, oczyszczali z zanieczyszczeń teren wokół lidzbarskiego jeziora. Uczniowie z dużym zaangażowanie przystąpili do sprzątania lasu, a pracy było sporo i rodzaj zanieczyszczeń różnoraki począwszy od papierków i opakowań po różnorodnych artykułach spożywczych, a skończywszy na butelkach, wycieraczkach oraz różnorodnych częściach garderoby.

Z kolei drugoklasiści dzięki inicjatywie pracowników Nadleśnictwa Lidzbark mieli okazję dać przykład pozytywnego działania na rzecz środowiska i pod opieką leśnika sprzątali teren leśny w okolicach oczyszczalni ścieków. 

Również i w tym przypadku wyjście do lasu nie okazało się bezcelowe, ponieważ worki, które uczniowie otrzymali, po powrocie na miejsce zbiórki nie były puste. Plastikowe i szklane butelki, opakowania i folie to widok, którego nie powinniśmy oglądać w naszych lasach.

Uczniowie zwracają się z prośbą do koleżanek i kolegów z innych klas oraz ich rodziców, aby pamiętali o tym, że to co zabieramy do lasu powinniśmy też z niego wynieść – puste  butelki ważą mniej niż pełne, a papierki i folie zmieszczą się w kieszeni lub torbie. Szanujmy przyrodę i dbajmy o czystość naszego środowiska.

Klasa II b i VI a wraz z wychowawcami dziękują pracownikom Nadleśnictwa Lidzbark, pani Joannie Bilskiej i panu Piotrowi Waleśkiewiczowi, za zachęcenie do udziału w akcji oraz okazaną pomoc i opiekę podczas realizacji zadania.

Certyfikat „Wielkiej mapy Polski” dla klasy IIb - SP 1

Klasa II b Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku w drugim półroczu roku szkolnego 2018/2019 brała udział w ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski”, zorganizowanej przez wydawnictwo WSiP, której celem była wymiana pocztówkowa pomiędzy szkołami z całej Polski.

Uczniowie podczas realizacji projektu dowiedzieli się, jak poprawnie adresować pocztówki i pisać pozdrowienia, nawiązali kontakty z  uczniami z wielu szkół, poznali zabytki Lidzbarka, gościli w klasie pracowników poczty oraz odbyli wycieczki edukacyjne.

Podsumowaniem wszystkich działań było uzyskanie Certyfikatu, potwierdzającego udział uczniów w projekcie.

Uczniowie klasy II b bardzo dziękują osobom zaangażowanym w pomoc przy realizacji projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Sabiny Ścisińskiej, naczelnika Urzędu Poczty Polskiej w Lidzbarku, pracowników poczty za wizytę w klasie, Paniom z Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”.

TRZECIOKLASIŚCI Z SP 1 W TORUNIU

10 września uczniowie klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku pod opieką: pani Teresy Pawlak, pani Beaty Sikorskiej, pani Teresy Kaczorowskiej i pani Katarzyny Nizgorskiej, wybrali się na autokarową wycieczkę do Torunia.

Najpierw dzieci odwiedziły Młyn Wiedzy, gdzie na pierwszym piętrze miały okazję obejrzeć wystawę zatytułowaną „O obrotach”, na której znajduje się aż 26 stanowisk interaktywnych. Jak można się domyślić wystawa ta, skupia się na ruchu obrotowym i jego zastosowaniach, a także pokazuje zjawiska związane z tym ruchem. Motywem przewodnim wystawy na drugim piętrze była rzeka i jej otoczenie. To właśnie tu dzieci mogły obejrzeć (a właściwie doświadczyć – operując plastikowymi kulkami) jak działają prądy rzeczne. Kolejnymi wystawami, które uczniowie zwiedzili były: laboratorium wyobraźni, przeBUDOWA i przeŻYCIE. 

Po tej niesamowitej lekcji techniki dzieci zwiedziły Stare Miasto w Toruniu, gdzie miały okazję zobaczyć Ratusz Staromiejski, fontannę Flisaka, osiołka- pamiątkę pręgierza, Krzywą Wieżę oraz ruiny Zamku Krzyżackiego. Było także wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek i pierników, z których Toruń słynie.

Dużą atrakcją okazała się wizyta w Domu Legend Toruńskich, w którym animatorzy w historycznych kostiumach ożywili toruńskie opowieści. Nasi uczniowie odegrali role i wykonali niecodzienne zadanie pozwalające  poczuć  im magię tego miejsca.  Na własnej skórze poczuły, jak układały się losy królów, rycerzy i złoczyńców. Mieli okazję przejść krzyżackie przysposobienie do boju, stoczyć flisackie turnieje na tratwach, wcielić się w rolę Bachusa, zadzwonić dzwonem – miniaturą Trąby Bożej z Katedry Św. Janów, a także własnymi rekami wznosić Krzywą Wieżę z cegieł. Była to niezapomniana lekcja pełna humoru i ciekawych przeżyć.

W Domu Toruńskich Partaczy trzecioklasiści poznali recepturę na pierniki. Przy pomocy oryginalnych form kształtowali z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrali jako pamiątkę. Czekając na pierniki dzieci słuchały legend związanych z piernikami, a nawet odgrywały scenki.

Wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń i uśmiechu.

SPOTKANIE PIERWSZOKLASISTÓW  Z POLICJANTEM "Bezpieczna droga do szkoły"

 9 września do uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku zawitała pani policjant - Agnieszka Żukowska, która rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas spotkania omówiono 10 zasad bezpieczeństwa, dotyczących drogi do szkoły. Ponadto dzieci obejrzały film edukacyjny o poprawnym zachowaniu w drodze do szkoły oraz roli odblasków, fotelików i zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści rozmawiali również o pracy policjanta, numerach alarmowych i niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w domu, na podwórku, w mieście i na wsi.

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej