Co słychać w naszych szkołach...
10 Grudzień 2019
SP KIEŁPINY – MIKOŁAJKI
Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć św. Mikołaja biskupa Miry. Według zwyczaju tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Jest to w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie. W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach Mikołaj też nie zapomniał o uczniach. Przybył z prezentami do każdej klasy. Bardzo miło został przyjęty, a w podziękowaniu za prezenty dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Prezenty dla uczniów sfinansowała Rada rodziców oraz Stowarzyszenie OPOKA. Upominki otrzymali również pracownicy szkoły. Po wizycie Mikołaja zostały rozstrzygnięte szkolne konkursy: „Mikołajkowa skarpeta” - organizator Pani Natalia Żurek oraz „Odlotowa czapka Świętego Mikołaja” - organizator Natalia Gemba. Wyniki przedstawiają się następująco:
„Mikołajkowa skarpeta” kl. 0-III
I miejsce Lena Jarzębska
II miejsce Agata Sadowska
III miejsce Damian Gurzyński
Wyróżnienia: Justyna Mroczkowska, Jan Mroczkowski, Alan Dudek, Natalia Lidke, Jan Jakubowski
„Odlotowa czapka Świętego Mikołaja” kl. V-VIII
I miejsce Dominik Labicki
II miejsce Karlina Truszczyńska
III miejsce Karolina Węgrzynowska
Dzieci otrzymały nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy nagrody pocieszenia.
MIKOŁAJKI w Szkole Podstawowej w Dłutowie
Na ten dzień dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem – 6. grudnia obchodzimy Mikołajki, na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Tradycyjnie tego dnia obdarowujemy się prezentami lub to właśnie Mikołaj ma dla nas niespodziankę. Dla wielu z nas to wyraźny sygnał, że święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż.
Aby tradycji stało się zadość, Mikołaj odwiedził naszą szkołę z workiem pełnym prezentów. Obdarował uczniów od tych najmłodszych po najstarszych. O dziwo, ci ostatni byli najbardziej zawstydzeni i wystraszeni ;-). Za to dzieci najmłodsze odważnie śpiewały pastorałki, recytowały wiersze i pozowały do zdjęć z Mikołajem. Dzięki temu atmosfera w szkole była dzisiaj wyjątkowa, gdyż magia Świąt udzieliła się nam wszystkim.
Dzień Pluszowego Misia w Wąpiersku
W poniedziałek 25 listopada, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom. Były tańce z maskotkami, nauka piosenki „Jadą, jadą misie” do której melodię przygrywała na gitarze uczennica klasy VII Zuzanna Pater, której serdecznie dziękujemy. Dzieci wykonały prace plastyczno-techniczne. Ciekawą atrakcją była foto budka misiowa w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdemu dziecku medalu Przyjaciel Pluszowego Misia oraz dyplomu. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy wywołał u dzieci wiele radości.. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
SP KIEŁPINY – LUBIMY POMAGAĆ!
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach chętnie włącza się w akcje organizowane dla potrzebujących. W tym roku, kolejny raz uczniowie wzięli udział w akcji "Szlachetna Paczka" oraz wsparli Dom Dziecka w Lidzbarku. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z pomocą rodziców i pracowników szkoły, którym los potrzebujących nie jest obojętny sprawili, że dzieci z Domu dziecka były uśmiechnięte i zadowolone. Zebrane zabawki zostały dostarczone dzieciom 6 grudnia. Natomiast za zebrane środki finansowe, w ramach akcji "Szlachetna Paczka" zakupiono odkurzacz, koc z poduszką, środki chemiczne oraz piórnik. Dary również zostały przekazane w mikołajki. W poniedziałek, 9 grudnia zostały zawiezione dary dla psiaków z Przytuliska w Lidzbarku. Zebrane podarunki dostarczyli rodzice wraz z opiekunem naszych wolontariuszy, panią Zuzanną Cybulską. Społeczność szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom – Rodzicom, Dzieciom i Pracownikom naszej szkoły, którzy przyczynili się do przygotowania oraz transportu zebranych darów.
29 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej w Dłutowie odbył się Dzień Profilaktyki pod hasłem „Odleć z nami, nie z narkotykami”. Głównym celem, który przyświecał organizacji tego dnia było promowanie zdrowego stylu życia i ochrona przed zagrożeniami wynikającymi z używania środków psychoaktywnych. W zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną za posiadanie narkotyków, ich obrót i zażywanie wprowadził uczniów zaproszony gość dzielnicowy st. asp. Jarosław Zalewski. Następnie wspólnie z profesjonalną trenerką Patrycją Karczewską zatańczyliśmy ZUMBĘ.
Zespół do spraw profilaktyki przygotował we współpracy z wychowawcami i rodzicami wiele atrakcji dla uczniów. Rodzice z Rady Rodziców zorganizowali na ten dzień „zdrową żywność” w kawiarence. Uczniowie klas „0” przygotowali piosenkę o tematyce profilaktycznej, natomiast klasy I-III tańce belgijka i menuet. Klasa IV zaprezentowała hasło profilaktyczne, a uczniowie klas V-VI plakaty traktujące o zdrowym stylu życia. Scenkę profilaktyczną modelującą zachowania uczniów przygotowała klasy VII , a prezentację na temat zdrowia i zdrowego stylu bycia klasa VIII. Dziewczyny z klasy VIa Tatiana i Magda przygotowały na ten dzień taniec nowoczesny wg własnej choreografii. W ramach rozwijania umiejętności pracy w zespole i walki według zasad „fair play” uczniowie brali udział w konkurencjach sportowo – zręcznościowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Zwycięzców nagrodzono atrakcyjnymi nagrodami.
Nie zabrakło również akcentów związanych z Andrzejkami. Panie ze świetlicy przygotowały wróżby andrzejkowe, których można było dowiedzieć się m.in. kim zostaniemy w przyszłości, o czym marzymy, jak będzie miał/miała na imię nasza sympatia.
SZKOŁA SP2 PRZYJAZNA ŚRODOWISKU
29 listopada br. w Olsztynie, pan dyrektor Janusz Ławicki wraz z p. Dorotą K – Sosnowską wzięli udział w uroczystej gali odebrania certyfikatu „Szkoła przyjazna środowisku”.
Tytuł ten był efektem kilkuletniej współpracy całej społeczności szkolnej : uczniów, nauczycieli, rodziców, społeczności lokalnej na rzecz ochrony środowiska. Szkoła aktywnie zaangażowała się w wiele projektów na skalę gminną , powiatową, wojewódzką i ogólnopolską, by wypracować postawy proekologiczne i przyjazne środowisku oraz rozwijać i podnosić poziom świadomości ekologicznej u całej społeczności szkolnej. Nasze starania i wysiłki zostały w pełni docenione. Uzyskany przez nas certyfikat, jest dla nas mobilizacją do dalszej współpracy z całym środowiskiem szkolnym i poza szkolnym na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest zamieszkiwana przez nas planeta: Ziemia, ze wszystkimi jej mieszkańcami nazwanymi kiedyś przez św. Franciszka z Asyżu naszymi mniejszymi braćmi.
Uczniowie SP Bryńsk w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
W ramach realizacji projektu „Lidzbarska Akademia Mistrzów” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dnia 19 listopada 2019 roku uczniowie SP Bryńsk uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem wyjazdu było upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie zwiedzali przygotowane wystawy, poznając przy tym różne prawa fizyczne, matematyczne i chemiczne, mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach.
Pobyt w Centrum Nauki Kopernik dostarczył uczestnikom wycieczki dużą dawkę wiedzy i pozytywnych emocji. Był to mile spędzony czas w przestrzeni, która inspirowała uczniów do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
SP KIEŁPINY - „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!”
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełpinach brała udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!”. W szkole akcję zainicjowała wychowawczyni klasy I, pani Natalia Żurek. Zamówione kartki dotarły do szkoły i zostały rozdane uczniom. Dzieci wyślą je swoim bliskim, koleżankom i kolegom wraz z życzeniami świątecznymi zamiast SMS-a! Kartki zostaną też wysłane Przyjaciołom Szkoły w Kiełpinach z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Wieloboje sprawnościowe – Mistrzostwo i Wicemistrzostwo dla SP Dłutowo
W dniu 5 (grudnia)
w hali MOSiR w Nidzicy odbyły się Wojewódzkie Wieloboje Sprawnościowe dla
Dzieci z rocznika 2007 i młodsi. Organizatorem imprezy było Warmińsko Mazurskie
Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Olsztynie. W zawodach
uczestniczyło 14 zespołów chłopców i 18 zespołów dziewcząt. Zawodnicy mieli za
zadanie wykonać 4 próby sprawnościowe: brzuszki na czas, trójskok z miejsca,
rzut piłką lekarska Dz-1kg, Ch-2kg,bieg 4x10m na czas. Prowadzona była
klasyfikacja indywidualna jak i zespołowa. Wspaniały sukces odnieśli uczniowie SP
w Dłutowie, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej.
Indywidualnie zwyciężył nasz zawodnik Kuba Pawelski zdobywając złoty medal a na trzecim stopniu
podium stanęła również nasza zawodniczka Magdalena
Budzińska, której przypadł brązowy medal. Jeszcze lepiej nasi
zawodnicy wypadli w klasyfikacji generalnej. Chłopcy zajęli
I miejsce zdobywając złote medale i tytuł Mistrza
Województwa w Wielobojach Sprawnościowych Dzieci. Dziewczęta również stanęły na
wysokości zadania zdobywając II miejsce, srebrne
medale i tytuł Wicemistrzyń Województwa w Wielobojach Sprawnościowych
Dzieci. Wielkie gratulacje dla całej ekipy.
Mistrzowie Województwa: Kuba Pawelski, Bartek Gajewski, Kacper Sendwicki, Kuba Naworski.
Wicemistrzynie Województwa: Magdalena Budzińska, Ola Nisgorska, Ola Podgórska, Justyna Piątkowska.
Opiekunowie zespołów: Zbigniew Cegiełka, Krzysztof Sadowski.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w SP Bryńsk
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka przypada na 20 listopada.
Dzień ten upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz
Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa
konwencja przyjęta przez ONZ 20 listopada 1989 r.- w tym roku (2019) przypada
30 rocznica jej uchwalenia. Jej celem jest poprawa losu dzieci na całym świecie
oraz zapewnienie im przez państwa dobrej opieki i wychowania. Każdemu dziecku
niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia przysługują takie
same prawa – prawa dziecka.
Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka,
począwszy od postaci Janusza Korczaka. Nasz kraj był również inicjatorem
powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożył Komisji Praw Człowieka
ONZ jej pierwszy projekt. W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi
gwarantującymi prawa dziecka są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka,
Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.
W Szkole Podstawowej w Bryńsku w tym dniu zorganizowano konkurs plastyczny na
plakat pt. „Prawa Dziecka” dla klas IV-VIII – przeprowadzony przez Lidię
Skolmowską. Wyniki konkursu:
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Robert Gburski
II miejsce – Lena Karpińska
III miejsce – Wiktoria Kułakowska
Wyróżnienie otrzymał – Czesław Jaskólski
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce – Martyna Pawelska
II miejsce – Paweł Klejnowski
III miejsce ex aequo – Dagmara Karpińska; Amelia Kuczmarska
Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Gratulujemy!
Wszystkie prace zostały wywieszone w sali gimnastycznej w formie
wystawy.
Inne działania związane z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka to:
* Na godzinach z wychowawcą, WOS zapoznano uczniów z ich prawami.
* Wykonano gazetki klasowe.
* Uczennice klasy VIII przeprowadziły lekcje w klasach 0-III na temat praw dziecka.
* W bibliotece szkolnej można było zapoznać się z życiem i twórczością Janusza Korczaka – wystawa przygotowana przez bibliotekarkę – A. Wileńską.
* Przeprowadzono rozgrywki sportowe w tenisa stołowego klas IV-VIII pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego – G. Piotrowskiego - w grupie dziewcząt zwyciężyła Dagmara Karpińska, w grupie chłopców zwyciężył Bartosz Konopacki.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka został zorganizowany pod kierunkiem Lidii Skolmowskiej.
Dziś w Naszej szkole dominował kolor niebieski.
ANDRZEJKI w SP2
Andrzejki od dawna były wspaniałą okazją do dobrej, wspólnej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W naszej szkole w czwartek 28 listopada 2019 r. również zapanowała magiczna atmosfera i swoją "andrzejkową imprezę" miały dzieci z klas I-III. Na początek uczniowie poszczególnych oddziałów, wraz ze swoimi wychowawczyniami, za pomocą wróżb przenieśli się w świat marzeń i fantazji. Pobudzają one wyobraźnię dzieci, jak również uczą kreatywności. Pozwalają także, choć na chwilę, oderwać się od codziennej rzeczywistości i w zabawny sposób poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z zapałem i niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów, poznawał znaczenie wybranego koloru. Nie zabrakło także ustawiania butów, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodyczy z ukrytą wróżbą na przyszłość, wróżenia z daty urodzenia, itp. Katalog wróżb był bardzo bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy świetnie się bawili, jednak wszelkie przepowiednie i proroctwa były traktowane z przymrużeniem oka. Kiedy uczestnicy zabawy już zaspokoili swoją ciekawość i poznali swoją przyszłość, przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce. Wszyscy udali się do sali gimnastycznej, która wcześniej została pięknie udekorowana symbolami andrzejkowymi. Pani dyrektor Barbara Stodolska powitała zebranych i zachęciła do wspólnej zabawy. Wszystkie dzieci, jak również ich nauczyciele, świetnie bawili się przy dźwiękach ulubionych przebojów. Po wspólnych tańcach wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich klas.
Dzień Pluszowego Misia w SP Bryńsk
28 XI 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowała i przeprowadziła bibliotekarka Anna Wileńska. Adresatami byli uczniowie z klas O-III.
Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. Wszyscy uczniowie mile nas zaskoczyli. Nie było chyba w szkole tego dnia osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy zdjęcia swoim przyjaciołom. Dzieci miały również możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.
Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.,,Mój przyjaciel miś”. Wpłynęło wiele pięknych prac wśród których przyznano wyróżnienia:
Oddział przedszkolny: Blanka Kłosowska, Antonina Pawelska, Maksymilian Trzaskalski
Kl.1: Martyna Jaskólska, Maja Wileńska
Kl. 2. Weronika Klejnowska, Adam Lubiński
Kl. 3: Marta Dembek, Stanisław Ziółkowski
Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. My dorośli także powróciliśmy pamięcią do swojego dzieciństwa. Z radością a niejednokrotnie z dumą przedstawialiśmy swoich pluszowych przyjaciół. Na zakończenie spotkania stwierdziliśmy zgodnie ,że świat bez przyjaciół byłby bardzo ubogi . Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.
OZOBOTY w SP2
Do naszej szkoły zawitali niezwykli goście – roboty Ozoboty, czyli bardzo inteligentne roboty do nauki programowania. Nauczą one naszych uczniów planowania i dokładności, zachęcą do kreatywności oraz rozwiną ich kompetencje informatyczne. Ozoboty to małe robociki mieszczące w sobie ogromne możliwości – są bardzo atrakcyjnym narzędziem do nauki podstaw programowania oraz zabawy. Zdobyły wiele nagród w Polsce i na świecie. O tym wszystkim mogli przekonać się uczniowie w miniony piątek. Wraz z nauczycielami programowali go poprzez rysowanie i kolorowanie kształtu Świętego Mikołaja. Robot poruszał się po jego konturze i odczytywał kolory, które ułożone w odpowiedniej kolejności stanowiły dla niego kody – zadania. Niebawem zajęcia z ozobotami odbędą się w kolejnych klasach, by wszyscy mogli poznać jego podstawowe funkcje a następnie rozszerzone. Znaczy to tyle, że roboty będą mogły wspomagać nauczanie na wielu przedmiotach. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki w Lidzbarku- Edycie Marszak za prezentację zasobów umożliwiających realizację zajęć dotyczących podstaw programowania i robotyki.
„Polak, Węgier, dwa bratanki”
Szkoła Podstawowa w Bryńsku wzięła udział w konkursie plastycznym „Polak, Węgier, dwa bratanki” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Dowódcy Armii Krajowej z siedzibą w Olsztynie i Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Szkoła mogła wysłać pięć prac. Wysłano cztery prace (kat. V-VIII) wykonane przez uczniów klasy VIII (Martynę Pawelską, Pawła Klejnowskiego, Amelię Kuczmarską, Dagmarę Karpińską) – opiekun L. Skolmowska oraz jedną pracę (kat. I-IV) uczennicy klasy II Weroniki Klejnowskiej – opiekun U. Kowalska.
Konkurs został rozstrzygnięty 08.11.2019 r. Do konkursu zgłoszono 44 prace z 10 szkół podstawowych. Komisja konkursowa w kategorii klas I-IV przyznała III miejsce Naszej uczennicy – Weronice Klejnowskiej. Nagrody konkursu plastycznego zostały ufundowane przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.
Nagroda została wręczona dnia 29.11.2019 r. podczas gali podsumowującej konkursy Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy!
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA w SP2
25 listopada obchodzony jest w Polsce DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W związku z tym dyrekcja i nauczyciele klas 1-3 wpadli na pomysł, aby uczniowie uczcili ten dzień wraz ze swoimi rodzicami. 26 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w hali sportowo-widowiskowej, spotkali się: pani dyrektor -B. Stodolska, nauczyciele klas 1-3, rodzice, dzieci oraz ich misie.
Zabawę rozpoczęła p. dyrektor, witając ze swoim pluszowym misiem wszystkich zebranych. Następnie głos zabrała prowadząca całą imprezę - p. G. Wąsiewska. Jeszcze raz powitała rodziców, dzieci i ich misie, po czym krótko przypomniała historię pluszowego misia. Tuż po niej, głos zabrały dzieci-przedstawiciele poszczególnych klas, opowiadając o swoich ulubionych misiach. Po prezentacji dzieci, wszyscy zebrani zrobili długi pociąg i zatańczyli do piosenki "Jadą, jadą misie". Po tanecznych pląsach przyszedł czas na pierwsze konkurencje, w których brały udział dzieci z rodzicami. I tak uczniowie i ich rodzice układali misiowe puzzle, rozwiązywali quiz o misiach oraz zagadki. Dużo śmiechu dostarczył konkurs, w którym rodzice z zawiązanym oczami musieli malować misie według instruktażu ich dzieci. Zabawną konkurencją okazała się również ta, w której rodzice i dzieci musieli zebrać rękawicą kucharską wykałaczki i wsypać do pojemniczka. Pojawił się również test przyrodniczy. Między konkurencjami uczniowie i ich rodzice znaleźli czas na chwilę relaksu, wykonując masażyki według instruktażu prowadzącej. Na koniec wszyscy zgromadzeni złożyli misiom uroczystą przysięgę, że będą je przytulać i nie dadzą im zrobić krzywdy. Ostatnim punktem programu były zdjęcia w misiowej fotobudce.
Dzień Pluszowego Misia stał się dobrym pretekstem do zorganizowania wspólnego czasu dla dzieci i ich rodziców. Mamy nadzieję, że dzięki takim imprezom szkoła nie będzie się kojarzyć tylko z obowiązkiem, ale również z miło spędzonym czasem. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i wspaniałą zabawę.
SPOTKANIE ZE ZNANYM DIETETYKIEM W SP DŁUTOWO
Zebranie z rodzicami jest jednym z najważniejszych elementów współpracy szkoły z domem rodzinnym dziecka. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice mogą zdobyć cenne informacje na temat rozwoju dziecka, jego potrzeb i możliwości. Wspólny cel powinien zjednoczyć obie strony i służyć wzajemnemu wspieraniu się w działaniach wychowawczych i edukacyjnych. Opinie, a także oczekiwania rodziców są bezcenną informacją dla nauczyciela i powinny służyć poprawie jakości jego pracy. Ważne jest bowiem stosowanie jednolitych zasad postępowania i uzupełnianie wartości oraz przekonań dzieci wyniesionych z domu.
4 grudnia w Szkole Podstawowej w Dłutowie odbyło się zebranie z rodzicami, na którym przekazano informacje dotyczące ocen i zachowania uczniów.
Spotkanie rozpoczęło się od pedagogizacji na temat „Sposobów żywienia dzieci w ujęciu całej rodziny”, którą przeprowadziła Pani Karmena Łasicka, która jest cenionym dietetykiem klinicznym. Uświadomiła rodziców jak istotne w wieku szkolnym są zalecenia żywieniowe, świadome wybory przy zakupach, racjonalne planowanie posiłków. Pokazała i omówiła różnice pomiędzy zdrowym i niezdrowym jedzeniem oraz jaka ilość cukry znajduje się w napojach, przekąskach i produktach po które często sięgamy.
Wolontariusze na Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Toruniu
W piątek 29 listopada 2019 roku w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu odbyła się Inauguracja XXVI Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w której brali udział wolontariusze z naszej szkoły. Byli to uczniowie z klasy VI b pod opieką p. Karoliny Gajewskiej. Głównym punktem imprezy było zapalenie świecy i przypomnienie o jej symbolice: cieple domowego ogniska, nadziei i pochylaniu się nad drugim człowiekiem. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną miliony świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci.
POMOCNE SERCE - #DzieciUcząRodziców - SP Dłutowo
Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi.
Dzisiaj nasi mali uczniowie realizowali drugie ogniwo akcji #DzieciUcząRodziców. Razem z Misiem Uszatkiem rozważaliśmy potrzebę pomagania innym. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy pomagać? I komu możemy pomagać? Jakie korzyści niesie nam pomaganie innym i jak jest ono ważne. Rozmawialiśmy również o magii Świąt Bożego Narodzenia, która sprzyja niesieniu pomocy.
Na zakończenie dzieci kolorowały obrazek Misia Uszatka „Pomocne Serce” i zabrały go do domu, aby zachęcić również swoich najbliższych do niesienia pomocy innym.
NOWE ODCZYNNIKI CHEMICZNE I SPRZĘT LABORATORYJNY w SP2
W listopadzie Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi pozyskała nowe odczynniki chemiczne i sprzęt laboratoryjny dzięki udziałowi w projekcie realizowanemu przez Miasto i Gminę Lidzbark pt. „Lidzbarska Akademia Mistrzów”. Doświadczenia to ulubiona metoda pracy uczniów na lekcji.
Dzięki eksperymentom mogą Oni lepiej przyswajać wiedzę i nabywać nowe umiejętności. Poza tym lekcje chemii są ciekawe i zajmujące. Opiekunem sali chemicznej jest Lucyna Talarowska.
Andrzejki w SP Wąpiersk
29 listopada 2019r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki połączone z Dniem Profilaktyki. O godzinie 11.55 uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami zabrali się do wykonania plakatów, których tematem były sposoby prawidłowego odżywiania, a klasy V-VIII wykonały plakaty dotyczące zjawisk agresji, przemocy, profilaktyki uzależnień. Środki finansowe na zorganizowanie szkolnego dnia profilaktyki pochodziły z Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku, za które serdecznie dziękujemy. Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiedniami. Także uczniowie z naszej szkoły podtrzymując tradycje, uroczyście obchodzili andrzejkowy dzień czarów i zabaw. Tego dnia nie mogło zabraknąć wróżb, połączonych z zabawą i tańcem. Największą atrakcją było oczywiście stawianie butów, lanie wosku i odczytywanie znaczenia z powstałych figur. Uczniowie z humorem przyjęli czasem śmieszne, a czasem bardzo obiecujące wróżby. Na zmęczonych uczniów czekała słodka niespodzianka. Uczniowie otrzymali słodką bułkę „drożdżówkę” oraz odżywczy sok. Następnie od godziny 16.30 do godziny 19.30 odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas V-VIII, którą zorganizował Samorząd Szkolny wraz z opiekunem. Podczas dyskoteki opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele, rodzice oraz pracownicy obsługi szkoły. Nad całością czuwał dyrektor szkoły. Uczniowie wspaniale się bawili i nie spostrzegli, że czas już było wracać do domu. Za wszystko serdecznie dziękujemy.
CERTYFIKAT „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU” dla SP Wąpiersk
29 listopada 2019 roku, w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, miała miejsce uroczysta Gala podsumowująca konkursy i działania szkół ubiegających się o Certyfikaty przyznane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty:
a) „Szkoła Promująca
Bezpieczeństwo” (IX edycja)
b) „Szkoła
Przyjazna Środowisku” (XIV edycja)
c) „Szkoła
Wierna Dziedzictwu” (III edycja).
Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Uzyskuje ona prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Oceny działań dokonuje Kapituła Konkursu powołana przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, w skład której wchodzą przedstawiciele następujących instytucji:
- Kuratorium Oświaty w Olsztynie,
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
- Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie,
- Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie,
- Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie.
Certyfikat wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, angażuje społeczność szkolną i lokalną, przyczynia się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnosząc atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki. W roku szkolnym 2019/2020 tytułem „Szkoła Wierna Dziedzictwu” nagrodzone zostały 34 szkoły i placówki z województwa warmińsko-mazurskiego.
Nasza szkoła w tym roku również rozpoczęła starania o przyznanie jej Certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Głównym celem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a także kształtowania postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej. Koordynatorem projektu była Pani Dorota Zalewska, a nad całością czuwał dyrektor szkoły Pan Piotr Kościński, którzy otrzymali zaproszenie od Kuratora Oświaty w Olsztynie Pana Krzysztofa Marka Nowackiego i 29 listopada 2019 roku odebrali przyznany Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Wąpiersku Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wyróżnieni wśród szkół i placówek oświatowych, ponieważ do dorobku tego przedsięwzięcia przyczyniła się cała społeczność szkolna: dyrektor, nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice.