Lidzbark.pl
Co słychać w naszych szkołach

Co słychać w naszych szkołach

SP KIEŁPINY – PROJEKT EDUKACYJNY „CZYTAM Z KLASĄ, LEKTURKI SPOD CHMURKI”

W Szkle Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach klasa I zakończyła pierwszy moduł Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ, lekturki spod chmurki” pod przewodnictwem wychowawczyni pani Natalii Żurek. Głównym celem projektu jest rozbudzanie ciekawości literackiej u uczniów oraz rozwijanie aktywności czytelniczej nie tylko w szkole, ale i w domu z rodzicami. „Fikuśną lekturką spod chmurki” było „Drzewo do samego nieba” autorstwa Marii Terlikowskiej, którą uczniowie I klasy wybrali samodzielnie spośród książek zaproponowanych do modułu I. Do zakończenia projektu zostały jeszcze dwa moduły. 

„Młody renifer Aleks” - SP Dłutowo w kinie

W dniu 10 grudnia uczniowie klas I-III wybrali się do kina w Lidzbarku na film pt. „Młody renifer Aleks”.

Uczniów zachwyciła prawdziwa historia renifera Aleksa, ukazana w czasie jednego roku.

Piotr Adamczyk prezentuje zdumiewającą, ale prawdziwą historię młodego renifera, który przyszedł na świat w sercu mroźnej Laponii. Kamera ukazuje jego narodziny, dorastanie i niezwykłą podróż przez śniegi północy. Podczas ujęć poznajemy przyjaciół młodego renifera i jego naturalnych wrogów: lemingi, orły, lisy, łosie, rysie, rosomaki, niedźwiedzie, wilki, wiewiórki oraz wspaniałą psotną łasicę.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć produkcję filmową, urzekającą pięknem krajobrazów i różnorodnością zwierząt. Była to niesamowita lekcja przyrody, która przybliżyła nam życie reniferów na dalekiej północy.

Jasełka w lidzbarskim przedszkolu

Z całą pewnością okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Czas radości, refleksji, nadziei i spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. W Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku dzieci rokrocznie  z niecierpliwością oczekują na ten czas, kiedy rozpoczną się przygotowania do Jasełek i przydzielone  zostaną im role. Także i w tym roku w oddz. „O” – „Jeżyki” rozpoczęto przygotowania jeszcze przed Adwentem. Dzieci pod czujnym okiem pań wychowawczyń: Karoliny Zalewskiej, Katarzyny Wiśniewskiej oraz katechetki Ewy Rogozińskiej wcieliły się w swoje role, uczyły się kolęd i piosenek świątecznych. W dniu 12  grudnia, w przedszkolu odbyło się przedstawienie dla rodziców i zaproszonych gości. Niepowtarzalny klimat wytworzyły pozapalane na schodach lampiony wyznaczające drogę do dziecięcej  sali . Wspólnie z nami tę uroczystą chwilę przy świątecznie nakrytych stołach przeżywali Ks. Kan. Marian Wiśniewski – proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P., Ks. Kan. Stanisław Grzywacz – proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha oraz dyrektor przedszkola, pani Anna Gużyńska, która na samym wstępie powitała zaproszonych gości i zaprosiła do obejrzenia przedstawienia.

Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci i bożonarodzeniowa dekoracja sali. Przedszkolacy na moment przestali być zwykłymi dziećmi i zmienili się w postacie Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy pilnujących owiec przy ognisku oraz królów, przenosząc wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Jasełka rozpoczął przy dźwiękach gitary piękny nastrojowy utwór „Dzień jeden w roku” z repertuaru Czerwonych Gitar. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Nie zabrakło też tradycyjnych kolęd oraz dzieci, które śpieszyły do stajenki by Panu Jezusowi podarować swoje czyste serca. Kończąc swój występ złożyły wszystkim zebranym świąteczne życzenia wręczając gościom upominek w postaci własnoręcznie wykonanych pierników. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, recytowane kwestie, piękny śpiew, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę podbijając serca całej widowni. Ks. Kan. Marian Wiśniewski zabierając głos podziękował dzieciom za te pełne wzruszenia chwile. Był pełen podziwu dla tak wspaniałej gry aktorskiej. Nasze pociechy zaprezentują jeszcze swoje Jasełka dla wiernych w Parafii Wniebowzięcia N.M.P., z którą przedszkole współpracuje od lat. Podziękowania należą się także rodzicom, którzy przygotowali barwne , pomysłowe stroje dla swoich pociech i smaczne wypieki, personelowi przedszkola za włożony wkład w przygotowanie dekoracji sali na to wydarzenie. W podziękowaniu za swój występ , pod choinką czekały na dzieci słodycze ,zaś wszyscy zebrani miło spędzili czas przy cieście i kawie. Były też wspólne zdjęcia.  Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych ale także zacieśniają serdeczne relacje między nami.

SP KIEŁPINY – „RAZEM NA ŚWIĘTA”

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełpinach przyłączyła się do akcji „Razem na Święta” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach zaplanowanych działań uczniowie wspomogli Przytulisko w Lidzbarku. Zebrane dary dostarczyli rodzice. We wtorek, 11 grudnia dzieci odwiedziły Panie, które biorą udział we wtorkowych spotkaniach organizowanych przez Panią Renatę Piotrowską z Biblioteki Miejskiej. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wręczyły obecnym świeczniki oraz kartki okolicznościowe przygotowane przez uczennice klas VI i VIII. Miłym akcentem spotkania było wspólne kolędowanie. W czwartek, 12 grudnia uczniowie kl. VIII pod opieką pani Agnieszki Witkowskiej i pani Zuzanny Cybulskiej odwiedzili osoby starsze i samotne w Kiełpinach. Wręczyli Im upominki oraz życzenia świąteczne. Celem przedsięwzięcia „Razem na Święta” była pomoc innym, budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

     

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej