Lidzbark.pl
Co słychać w naszych szkołach...

Co słychać w naszych szkołach...

Eliminacje szkolne IV edycji Powiatowego Konkursu „Żywienie a zdrowie człowieka” - SP 2

W ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” dnia 26 lutego 2020 r. uczniowie klas VIII naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach szkolnych Powiatowego Konkursu „Żywienie a zdrowie człowieka”. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku i miał na celu propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowego sposobu odżywiania. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością składników odżywczych występujących w żywności, przyczyn i objawów najczęstszych chorób cywilizacyjnych, obowiązujących zaleceń żywieniowych. Ósmoklasiści rozwiązywali test ułożony przez organizatorów, w wyniku czego wyłoniono dwoje najlepszych uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu powiatowego. Za przeprowadzenie konkursu w szkole odpowiedzialna była p. Lucyna Talarowska.

„MÓJ ZAWÓD”- Tata Justynki opowiada o swoim zawodzie - SP Dłutowo

Dnia 7 lutego 2020 r. naszą klasę VB odwiedził bardzo interesujący gość- Tata Justyny- Pan Paweł Piątkowski, aby opowiedzieć o swoim ciekawym i trudnym zawodzie żołnierza. Pan Paweł Piątkowski służy w Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, której działalność polega na zapewnieniu przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochranianie porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych. Żandarmeria Wojskowa pełni rolę policji wojskowej. Nasz gość pokazywał rekwizyty związane z zawodem, który wykonuje. Wszyscy słuchali opowieści z zaciekawieniem, jak również nie szczędzili szczegółowych pytań. Spotkanie było miłe, tym bardziej, że na koniec spotkania Pan Paweł rozdał wszystkim dzieciom prezenty. Piątoklasiści wraz z wychowawczynią bardzo dziękują za spotkanie i poświęcony czas.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w SP Bryńsk

Po raz kolejny uczciliśmy obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Szkole Podstawowej w Bryńsku odbył się apel poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia. „Żołnierze Wyklęci” tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tych żołnierzy nazywamy żołnierzami wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi. Wiedzą, że trzeba mówić o nich i wspominać, aby wszyscy pamiętali, że byli tacy żołnierze w tamtych czasach, którzy walczyli o wolną Polskę. Zagadnienia te są niezwykle istotne w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia.

Dzień ten (obchodzony od 2011 r.) jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za ich męstwo, postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji patriotycznych.

Apel został przygotowany przez uczniów kl. VI-VIII pod kierunkiem L. Skolmowskiej oraz chóru szkolnego – opiekun M. Wiadrowska.

Godnie uczciliśmy pamięć zapomnianych bohaterów.

SP KIEŁPINY – WYJAZD W RAMACH NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „Żołnierzy Wyklętych”

W poniedziałek, 2 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego został zorganizowany wyjazd do Działdowa. Na zaproszenie Muzeum Pogranicza w Działdowie uczniowie klas: VI i VIII wzięli udział w wykładzie Jacka Karczewskiego pt.: „Śladami niezłomnych”. Po wykładzie uczniowie zwiedzili obóz koncentracyjny Soldau w Działdowie. To był bardzo pouczający wyjazd.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SP2

1 marca  obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To  święto tych, którzy po 1944 roku nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
28 lutego 2020 roku uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu (uczniowie z klasy: V b, V c, VIII a, VIII b) wraz z opiekunami roznosili ulotki wśród mieszkańców miasta, aby upamiętnić i przypomnieć bohaterów antykomunistycznego podziemia.
Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków  wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby - jak zamordowana przez komunistów Inka - warto  zachować się jak trzeba.

SP KIEŁPINY – BAL KARNAWAŁOWY

W sobotę, 15 lutego odbył się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach bal karnawałowy. Na bal przybyli nie tylko uczniowie szkoły, ale również młodsze dzieci spoza szkoły z rodzicami. Na początku pani dyrektor Gabriela Marcinkowska serdecznie wszystkich przywitała i życzyła udanej zabawy. Następnie uczniowie klasy I zaprezentowali program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Natalii Żurek. Po obejrzeniu występów rozpoczęto tańce i pląsy. Do zabawy przygrywał pan Krzysztof Gmyr z Lidzbarka. Muzyka i tańce przeplatane były zabawami i konkursami z nagrodami. Dzieci przebrane były w piękne kolorowe stroje. Były królowe i księżniczki, nie zabrakło też batmanów, piratów, rycerzy, czy też różnych zwierząt. Na balu wybrano najładniejszy strój karnawałowy. Zwyciężyła Zuzanna Szczepańska z klasy III, która otrzymała nagrodę rzeczową. Pozostałe dzieci za swoje piękne stroje karnawałowe zostały nagrodzone cukierkami. Podczas przerwy w zabawie można było udać się do kawiarenki przygotowanej przez rodziców. Na balu został rozstrzygnięty konkurs walentynkowy na najładniejsze serce, którego organizatorem był samorząd uczniowski. W młodszej kategorii zwyciężył Jan Jakubowski z klasy I, natomiast z klas V-VIII Anna Piórkowska z klasy VI. W nagrodę zwycięzcy otrzymali gry edukacyjne. Zabawa przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

Służba Celna o zagrożeniach związanych z hazardem - SP2

Służba Celna oprócz zwalczania nielegalnego hazardu oraz niedozwolonej reklamy gier hazardowych, przywiązuje dużą wagę także do profilaktyki.

W ramach przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu funkcjonariusze Służby Celnej spotkali się 27 lutego z uczniami klas siódmych i ósmych naszej szkoły, aby porozmawiać na temat specyfiki swojej pracy, ale głównym punktem spotkania było przedstawienie uczniom zagrożeń związanych z grami hazardowymi oraz niebezpieczeństwami z tym związanych.

Spotkanie z dietetyczką w SP2

17 lutego uczniowie klas 1-3 brali udział w spotkaniu z technologiem żywienia. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak powinni się zdrowo odżywiać i jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka. Ponadto uczniowie rozpoznawali warzywa i owoce, wysłuchując czytanych przez panią dietetyk zagadek. Pracowali też w grupach, układając na talerzach produkty i klasyfikując je do odpowiednich grup żywieniowych.

Świętujemy z seniorami powrót Lidzbarka do Macierzy - SP2

W piątek 21 lutego chór szkolny po kierunkiem pani Justyny Szostek oraz wolontariusze z sekcji tanecznej pod opieką pani Barbary Lewandowskiej udali się z wizytą do Domu Seniora. Spotkanie poświęcone było uczczeniu setnej rocznicy przyłączenia Lidzbarka do Macierzy. Chór zaprosił do współpracy seniorów i wspólnie odśpiewano następujące pieśni patriotyczne: „Wojenko, wojenko”, „Legiony”, „Piechota”, „Kadrówka”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Płynie Wisła, płynie”. Wolontariusze z sekcji tanecznej z okazji naszego lokalnego święta zaprezentowali układy taneczne „Tańczący Weluś” oraz  „Taniec radości”. Prowadzący program, uczeń Franek Byliński przedstawił legendę o jednorożcu. Za wspólne spotkanie budujące „most pokoleniowy”, serdecznie dziękujemy.

Spotkanie szkół – uczestników projektu eTwinning - SP 2

„Developing Leadership and Team Skills Through Sport”

W dniach 24-28.02.2020 roku sześcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku wyjechało do Hiszpanii w ramach projektu eTwinning.  Uczestnicy wyjazdu realizują zadania w projekcie pt. „Developing  Leadership and Team Skills Through Sport” (Rozwijanie umiejętności lidera i pracy w grupie przez aktywność sportową). To już kolejny, drugi rok współpracy naszych uczniów z nauczycielami i młodzieżą ze Scoala Gimnaziala Tudor Vladimirescu w Drăgășani w Rumunii i Escola Diocesana de Navàs w Katalonii, w Hiszpanii.

Głównym celem spotkania młodzieży i nauczycieli z Rumunii, Hiszpanii i Polski było pokazanie w praktyce, na czym polega rola lidera i praca w zespole. Przedstawienie zaprojektowanego przez hiszpańskich uczniów sportu i przećwiczenie go z uczniami ze szkół partnerskich było jednym z celów szczegółowych. Bardzo ważne jest w tym projekcie także rozwijanie umiejętności językowych. Współpraca z młodzieżą z innych krajów przyniosła w ciągu tych pięciu dni wspaniałe korzyści – nastolatkowie mieszkali w domach rodzin goszczących, zwiedzali ciekawe miejsca i spędzali wspólnie czas podczas posiłków i wycieczek.

Koordynatorem projektu strony polskiej i kierownikiem wycieczki była Wiesława Smętkowska.  Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy 8a. Młodzież sumiennie przygotowywała się do tego międzynarodowego spotkania tworząc prezentacje o swoich krajach, miastach, kulturze i sporcie. Uczniowie nagrali filmy o swoich szkołach oraz zaprojektowali i opisali dziedzinę sportu.

28.02.2020 roku grupa projektowa z Polski wróciła do kraju pełna wrażeń i wspaniałych wspomnień.  Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie projektowe odbyło się w Rumunii. W tym roku gospodarzem była Hiszpania, a na zakończenie projektu polska szkoła, przyjmie gości w dniach 4 -7 maja 2020 r.

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej