Lidzbark.pl
Dąb Rzeczypospolitej - 500-letni pomnik przyrody

Dąb Rzeczypospolitej - 500-letni pomnik przyrody

Dąb Rzeczypospolitej, nazywany niekiedy także Dębem Jagiełły, rośnie w samym centrum Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w rezerwacie Jar Brynicy, w połowie drogi pomiędzy Górznem a Lidzbarkiem.

Dąb szypułkowy na terenie osady leśnej Falk, zwany "Dębem Rzeczypospolitej", a rzadziej "Dębem Jagiełły" został uznany za pomnik przyrody w 1955 roku. Jego wiek szacowany jest na około 500 lat. Wysokość drzewa to 33 metry, obwód w pierśnicy - według różnych źródeł - od 595 do 650 cm. W środku dębu znajduje się dziupla o wysokości 8 m, zamieszkiwana w okresie letnim przez nietoperze. Swego czasu wnętrze dębu było wypełnione cementowo - asfaltową plombą, która miała polepszyć stan zdrowotny drzewa. Niestety skutki były odwrotne. W 1994 r. pracownicy Parku usunęli plombę, odkazili środkiem grzybobójczym wnętrze drzewa. Obecnie szczelina do wnętrza dębu z roku na rok zarasta. Jeszcze kilka lat temu mógł przez nią przejść szczupły człowiek, obecnie jest to niemożliwe. Okolice dębu były w czasach zaborów miejscem patriotycznych spotkań polskiej ludności. Organizowano tu także zabawy ludowe."Dąb Rzeczypospolitej" rośnie w leśnictwie Buczkowo na terenie rezerwatu przyrody "Jar Brynicy", w odległości około 150 m od południowej krawędzi jaru. Nieopodal dębu zwracają uwagę okazałe, około 200-letnie sosny. Można do niego dojść niebieskim szlakiem pieszym. Prowadzi do niego również przyrodnicza ścieżka dydaktyczna "Jar Brynicy" na trasie: Zielona Szkoła "Ekoczar" w Czarnym Bryńsku - Węgornia - wał ozowy - Kompleks leśny na sandrze - krawędź doliny Brynicy - Nosek - Leśniczówka Buczkowo - południowa część rezerwatu - Dąb Rzeczypospolitej - zbocza Jaru Brynicy - dno Jaru Brynicy - północna część rezerwatu.
Źródło: MojeMazury
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA dab2 dab4-1045310

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej