Lidzbark.pl
Drzewa miododajne

Drzewa miododajne

Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, jako sposób na ochronę bioróżnorodności w województwie warmińsko – mazurskim „w trosce o owady zapylające”.

Jesienią 2023 roku z inicjatywy Burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka, na terenie jednej z nieruchomości gminnych, położonej przy ulicy 3 Maja w Lidzbarku posadzono ponad 20 drzew gatunku lipa drobnolistna, zakupionych dzięki dotacji otrzymanej od Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Nowo nasadzone drzewa upiękniły teren stacji podnoszenia ciśnienia wody i najbliższego sąsiedztwa, w tym powstającego nieopodal osiedla mieszkaniowego.

Lipa drobnolistna jest jedną z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. W okresie kwitnienia, przypadającym  najczęściej na przełomie czerwca i lipca, wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, z którego powstaje miód lipowy ceniony za niezwykły, łagodny i słodki smak oraz mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Kwiaty lipy są bardzo aromatyczne, a ich intensywny, uwielbiany przez pszczoły zapach przyciąga je nawet z daleka. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to pewność obfitego miodobrania, zaś dostarczany pyłek jest w zasięgu lotu pszczół.

Wydajność miodowa lipy drobnolistnej w latach obfitego kwitnienia wynosi ponad 200 kg/ha, natomiast średnio co drugi rok bywa sporo niższa z powodu mniej obfitego kwitnienia.

Sadzenie krzewów i drzew miododajnych, w tym lipy, ma duże znaczenie, na osiedlach, zarówno dużych jak 
i mniejszych miast. Nasadzenie ww. lip wzbogaci okoliczny krajobraz jak również w znacznym stopniu przysłuży się zarówno przyrodzie (w tym dzikim owadom zapylającym), jak i miejscowym pszczelarzom.

Od 2 lat na terenie gminy Lidzbark działa stowarzyszenie zrzeszające miłośników pszczelarstwa. Rejonowe Koło Pszczelarzy w Lidzbarku zaczęło oficjalnie swoją działalność 14 czerwca 2021 roku. Zrzesza ono obecnie 
21 miłośników pszczelarstwa działających na terenie gmin Lidzbark, Działdowo i Lubowidz. Od początku 2024 roku jego liczebność zwiększy się do 24 osób.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione po to, aby zwrócić uwagę ludzi na rolę jaką odgrywają pszczoły w naszym życiu oraz zagrożenia, które utrudniają pracę tym pożytecznym owadom. 

Lidzbarscy pszczelarze obchodzą również swoje święto co roku w Kiełpinach przy okazji Święta Miodu.

Pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy.

Niestety na pszczoły czyha obecnie coraz więcej zagrożeń. Jest to np. wypalanie traw dających schronienie pszczołom, jak również zastępowanie naturalnych środków ochrony roślin (kompostu lub obornika, które są bezpieczne dla środowiska i zwierząt) produktami sztucznymi.

Pogarszające się warunki panujące w środowisku naturalnym doprowadzają często do masowego ginięcia rojów pszczelich. Zjawisko to zwiększyło zainteresowanie losem pszczół i sprawiło, że coraz chętniej udostępniamy im przestrzeń do życia. Przejawia się to m.in. coraz częstszym sadzeniem na balkonach i parapetach nektarodajnych roślin takich jak nagietek, szałwia czy macierzanka. Coraz modniejsze staje się także budowanie domków i uli dla pszczół. Zyskującym na popularności zjawiskiem są także ule zlokalizowane na dachach bloków i biurowców w dużych miastach. Pszczoły w mieście mają dobre warunki do życia i rozmnażania się, a pożywienie znajdują w ogródkach, na działkach i w bogatej roślinności na terenach zielonych.

Są takie miejsca na Warmii i Mazurach, że cud, miód. To miejsca, gdzie wszystko kręci się wokół pszczół i sprzyja ich bezpiecznemu bytowaniu.

Takim miejscem jest m.in. łąka kwiatowa w miejscowości Jamielnik. Warunki dla pszczół są tu idealne – czyste lasy 
i łąka to jeden z sekretów, dzięki którym lidzbarskie miody są takie doskonałe. Dzięki temu wyroby pszczele 
z lidzbarskich pasiek są wyjątkowo pyszne i zdrowe. Dzięki funkcjonowaniu uli na terenie gminy Lidzbark cały czas polepsza się jakość życia mieszkańców, co jest jedną z głównych idei miast Cittaslow. Stawiamy na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbamy o zachowanie niepowtarzalnego charakteru Lidzbarka, pielęgnujemy lokalne zwyczaje, rzemiosło i wyroby. Działania te przyczyniają się do zwiększenia zarówno atrakcyjności turystycznej regionu, jak i do ochrony bioróżnorodności i wspierania ekologii i środowiska na terenie województwa warmińsko -
– mazurskiego.

Pamiętajmy! Pomaganie zapylaczom jest proste i przyjemne. Wystarczy nasiona roślin miododajnych wysiać w doniczce na parapecie, balkonie, ogrodzie. Bądź eko, dbaj o pszczoły. 

 

  

                                         

 

Teren przed nasadzeniami

 

 

Teren po nasadzeniach

 

 

 

 

Noclegi w Lidzbarku

Warto do nas zajrzeć i zostać dłużej. Ośrodki wczasowe, kolonijne, gospodarstwa agroturystyczne i obiekty bazy hotelowej pozwolą każdemu znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. U nas zachwycą się Państwo malowniczymi krajobrazami wypoczywając wśród jezior i meandrującej pośród lasów i łąk rzeki Wel.

Dowiedz się więcej